Istoriniai, jubiliejiniai, proginiai paminklai
Lietuvoje jau nuo senų laikų išlikęs paprotys įvairius įvykius pagerbti pastatant kryžius, paminklus, pasodinant ąžuoliukus ar liepaites. Iškaltos datos liudija, kada jie buvo pastatyti, tačiau kokia proga — ne visada galima sužinoti. Prie kelio, Pakarčiamio k. ir Juliaus Gudinsko sodyboje, Paikvedžio k. buvo pastatyti ornamentuoti dviejų kryžmų benediktinai kryžiai su data „1888 m.“ Ką žymi ši data, nustatyti nepavyko. Kryžiai išstovėjo iki 1972 m. Kita data, užtinkama ant išlikusių koplytstulpių, yra 1904 m. Toks koplytstulpis tebestovi Skaudvilės sen. Puželių k. Jame yra užrašas „ATMINIMUI METUSE MOTINOS DIEVA 1904 m.“
Visa Lietuva labai pakiliai minėjo Lietuvos Nepriklausomybės 10 — metį: valstybinės institucijos ir privatūs asmenys, miestuose, miesteliuose ir kaimuose. Buvo statomi paminklai, kryžiai, organizuojami minėjimai, leidžiamos knygos, albumai. Artėjant Lietuvos Nepriklausomybės 10 — mečiui, dailininkas Adomas Varnas Tauragės apskrities valdybos užsakymu padarė gausiai ornamentuotą dviejų kryžmų kryžiaus projektą Tauragės apskričiai. Tokių paminklų statymui žmonės, skatinami mokytojų, girininkų, kunigų ir kitų tuometinių inteligentų, noriai pritarė.
1930 m. buvo minimas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Vytauto mirties 500 metų jubiliejus. Vėl daugelis Lietuvos miestų ir bažnytkaimių pasipuošė paminklais, kryžiais, skirtais Didžiajam Vytautui. Buvo organizuota Vytauto Didžiojo paveikslo kelionė per Lietuvą. Iš Kauno portretas buvo išneštas 1930 m. liepos 15 d. Iki rugsėjo 7 d. jis apkeliavo visą Lietuvą ir vėl grižo į laikinąją sostinę.
1930 m. vasarą ir pats Vytautas Didysis „keliavo“ po Lietuvą Upynoje tokį jo apsilankymą organizavo Upynos šaulių būrys. Prie Bažnyčios ant vieškelio į Varsėdžius buvo pastatytas „bromas“. Jo viršuje buvo užrašas „Vytaute, tavo ainiai ligi vieno Vilniun trauks“. Vytautas Didysis, kurį vaidino Upynos pašto viršininkas Antanas Montvilas, atjojo nuo Varsėdžių pusės ant balto arklio, apsišarvavęs bronzinės spalvos šarvais. Jį iš šonų lydėjo du raiti šauliai, ginkluoti šautuvais. Prie „bromo“ juos pasitiko Upynos šauliai ir didelis būrys gyventojų. Apsilankęs Upynoje, Vytautas Didysis su palyda išjojo į kitus kaimus. 1930 m. Vytauto Didžiojo metai buvo pažymėti ir mūsų krašte.
Prasidėjus Sąjūdžiui, įvairiomis progoms vėl buvo statomi kryžiai. Nykstančiam Patulės kaimui prisiminti mokytojas Motiejus Martišius savo gimtojo kaimo kapeliuose pastatė aukštą ąžuolinį kryžių. Jį dirbo Jonas Gudlinkis ir Juozas Lingys. 1997 m. birželio 14 d. Patulės ir Ruibiškės kaimų žmonių susitikimo šventės metu jį pašventino Upynos parapijos klebonas Alvydas Bridikis. Savo eiles skaitė poetė tremtinė Teresė Ūksienė. 1989 m. vasario 16 d. Upynos sąjūdžio nariai pasodino ąžuoliukus S. Girėno muziejaus sodelyje, Upynoje, prie Amatų muziejaus, o „Kukučio“ vaikai — prie Upynos vidurinės mokyklos.
1998 metais gražų pavyzdį parodė Upynos parapijos klebonas Alvydas Bridikis. Vasario 16 — osios vakare, po pamaldų klebonas su parapijiečiais prie parapijos salės pasodino ąžuoliuką Lietuvos Nepriklausomybės 80-mečiui pažymėti.
2000 metų liepos 16 d. Upynos miestelyje buvo pašventintas naujai pastatytas paminklas kovojusiems ir žuvusiems Upynos krašto partizanams.
Jubiliejai, minėtinos datos ateina ir praeina, tik stovintys paminklai primena, kas būta, išgyventa senolių, tėvų, mūsų pačių. Ko pasimokyta, ar kas prarasta.
Parengė Klemensas Lovčikas